Τρίτη, 07 Ιουνίου 2016 07:47

Ειδικά θέματα στον Προγραμματισμό Υπολογιστών

Γ΄ τάξη ΕΠΑ.Λ (1 ώρα θεωρία + 4 ώρες εργαστήριο)

Στο μάθημα αυτό παρουσιάζονται κάποιες βασικές έννοιες της γλώσσας προγραμματισμού Java μαζί με τις πιο βασικές βιβλιοθήκες της με σκοπό να μπορέσει στο τέλος ο μαθητής να αναπτύξει μόνος του μια μικρής έκτασης εφαρμογή, η οποία, αν είναι δυνατόν να συνδυάζει βάσεις δεδομένων, επικοινωνία μέσω δικτύου και αλληλεπίδραση με τον χρήστη μέσω παραθυρικού περιβάλλοντος.
Ο γενικότερος σκοπός είναι να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τη φιλοσοφία ανάπτυξης μιας ολοκληρωμένης εφαρμογής σε Java και όχι να μάθουν τις λεπτομέρειες κάποιου πακέτου ή περιβάλλοντος προγραμματισμού που αύριο μπορεί να θεωρηθεί ξεπερασμένο. Άρα καθώς θα αναπτύσσουν την εφαρμογή τους είναι καλή πρακτική να αναζητούν στο διαδίκτυο βέλτιστες λύσεις σε προβλήματα που θα συναντήσουν μέσω δικτυακών τόπων όπως το stackoverflow και να μπορούν να χρησιμοποιούν την τεκμηρίωση των βιβλιοθηκών της Java ώστε να βρίσκουν γρήγορα και εύκολα αυτό που ψάχνουν.

Read 3257 times Last modified on Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2016 08:07