Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2016 08:36

Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρήσεις και Οργανισμούς

Γ΄τάξη ΕΠΑ.Λ ( 2 ώρες θεωρία + 2 ώρες εργαστήριο)

Το μάθημα αυτό έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές των ΕΠΑΛ,

αλλά και όποιους άλλους ενδιαφερόμενους με το αντικείμενο των Πληροφοριακών

Συστημάτων, να αναπτύξουν αναλυτική και συνθετική σκέψη, να αποκτήσουν ικανότητεςμεθοδολογικού χαρακτήρα, βασικές γνώσεις στα Πληροφοριακά Συστήματα και τιςΗλεκτρονικές Υπηρεσίες επιχειρήσεων/οργανισμών καθώς και δεξιότητες στη χρήση σχετικών εφαρμογών και εργαλείων λογισμικού.

Αποκτώντας το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο, οι μαθητές θα συνεργασθούν ομαδικά προκειμένου να υλοποιήσουν στην πράξη ποικίλες δραστηριότητες, που προτείνονται, κάνοντας χρήση σύγχρονων μεθοδολογιών, μοντέλων και εργαλείων για την ανάλυση, σχεδίαση, υλοποίηση και αξιολόγηση διάφορων Πληροφοριακών Συστημάτων καθώς και ποικίλων εφαρμογών ηλεκτρονικών/διαδικτυακών υπηρεσιών για επιχειρήσεις και οργανισμούς.

Το παρόν βιβλίο σε συνδυασμό με το λοιπό εκπαιδευτικό υλικό στοχεύει να εξυπηρετήσει τιςδιδακτικές ανάγκες του ομότιτλου μαθήματος των ΕΠΑΛ έχοντας ως απώτερο σκοπό να εφοδιάσει τους μαθητές με σύγχρονες γνώσεις στο αντικείμενο των Πληροφοριακών Συστημάτων που θα βοηθήσουν είτε στην ένταξη τους στην αγορά εργασίας είτε στην πραγματοποίηση ανώτερων ή ανώτατων σπουδών στην Πληροφορική.

Read 4465 times Last modified on Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2016 08:54