Πέμπτη, 06 Ιουνίου 2019 08:04

Erasmus+ 2018 - Από την επίσκεψη των μαθητών του 1ου ΕΠΑ.Λ Γρεβενών στο ΕΠΑ.Λ της SEAT

Στα πλαίσια της κινητικότητας που υλοποίησε το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Γρεβενών με τους μαθητές του 1ου ΕΠΑ.Λ Γρεβενών στη Βαρκελώνη, επισκεφθήκαμε το Επαγγελματικό Λύκειο της SEAT. Εκεί μας υποδέχθηκε και μας ξενάγησε στους χώρους του σχολείου ο Διευθυντής, κος Fidel Crespo.

Σε αυτό το ΕΠΑ.Λ εκπαιδεύονται οι αυριανοί μηχανικοί της SEAT. Εισάγονται κάθε χρόνο 60 μαθητές και περίπου 40 από αυτούς παίρνουν πτυχίο κάθε χρόνο. Όταν πάρουν το πτυχίο τους προσλαμβάνονται αμέσως από τη SEAT. Το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου είναι διαφοροποιημένο σε σχέση με τα δημόσια ΕΠΑ.Λ της Ισπανίας. Υπάρχει και εκεί το αντίστοιχο σύστημα μαθητείας, όπου οι μαθητές εργάζονται σε μία επιχείρηση για τέσσερις ημέρες και μία ημέρα πηγαίνουν στο σχολείο για το εργαστηριακό μάθημα. Το ΕΠΑ.Λ της SEAT βέβαια έχει διαφοροποιηθεί και έχει αυξήσει τις ώρες πρακτικής άσκησης στον εργοδότη προσθέτοντας έναν ακόμη χρόνο, σύνολο δηλαδή 2χρόνια μαθητείας. Εννοείται πως εργοδότης πάντα είναι η SEAT και τα παιδιά κάνουν την πρακτική τους άσκηση είτε στους χώρους του σχολείου είτε στο εργοστάσιο.

Οι χώροι του σχολείου είναι εκπληκτικοί και τα εργαστήρια τους πλήρως εξοπλισμένα με μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας. Στην περιήγησή μας στα εργαστήρια είδαμε μεταξύ άλλων, τέσσερις ρομποτικούς βραχίονες, CNC μηχανήματα και πολλά αυτοκίνητα της SEAT, που πάνω εκεί εκτελούν τις εργαστηριακές ασκήσεις οι μαθητές του σχολείου. Κάθε χρόνο η SEAT προμηθεύει το ΕΠΑ.Λ με αυτοκίνητα από την τελευταία σειρά παραγωγής και με εξοπλισμό για τη διάγνωση και την επισκευή τους. Οι μαθητευόμενοι του ΕΠΑ.Λ μας έκαναν μία επίδειξη σύνδεσης ενός αυτοκινήτου με τη διαγνωστική συσκευή, οι οποία πραγματοποιείται με το πρωτόκολλο επικοινωνίας CanBus, και επισκευή μιας βλάβης. Έδειξαν στους μαθητές μας τα βήματα που ακολουθούν και τους εξήγησαν τον τρόπο που πραγματοποιείται οι επικοινωνία της διαγνωστικής συσκευής με το αυτοκίνητο.

Οι μαθητές του 1ου ΕΠΑ.Λ Γρεβενών εντυπωσιάστηκαν από τον εξοπλισμό, την οργάνωση, τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου και βέβαια από την επαγγελματική αποκατάσταση που έχουν οι αντίστοιχοι μαθητές. Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή κ. Fidel Crespo για την υποδοχή και την ξενάγηση στο σχολείο του. Η εμπειρία θα μας μείνει πραγματικά αξέχαστη.

Read 3376 times Last modified on Πέμπτη, 06 Ιουνίου 2019 08:12