Προγράμματα-Project

Οι μαθητές μέσω της 3D εκτύπωσης θα εξοικειωθούν με την τεχνολογία και το περιβάλλον της τρισδιάστατης εκτύπωσης με τη δημιουργία δικών τους αντικειμένων για διάφορες χρήσεις, όπως εργαλεία και εξαρτήματα δικών τους προδιαγραφών όπου μέσω του τομέα της γεωπονίας θα χρησιμοποιηθούν για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου του σχολείου.

Σκοπός του συγκεκριμένου σχεδίου δράσης είναι να αναρτηθούν στα εργαστήρια Πληροφορικής αλλά και σε κοινόχρηστους χώρους του σχολείου αφίσες για την πληροφόρηση των μαθητών σχετικά με τεχνολογικά θέματα αλλά και τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο Διαδίκτυο.

Πιο συγκεκριμένα:

Η δημιουργία των αφισών έγινε από τους μαθητές του τομέα Πληροφορικής και της Α τάξης και θα αφορούν

• τις τεχνολογίες Πληροφορικής π.χ (Προγραμματισμό, Δίκτυα, Εικονική πραγματικότητα, Κοινωνικά Δίκτυα, IoT κ.ά)
  • Χρήση κανόνων των εργαστηρίων που θα διατυπωθούν σε συνεργασία με τους μαθητές
  • Συμβουλές για την αποφυγή κινδύνων στο Διαδίκτυο (εθισμός, κοινωνική απομόνωση, προστασία προσωπικών δεδομένων, εκφοβισμός, παραπληροφόρηση)

Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ - Τομέας Πληροφορικής 2021-2022