Τετάρτη, 05 Απριλίου 2023 10:34

Συνδιδασκαλία με το 1ο ΕΠΑ.Λ. Μεσολογγίου

Στις 6 Μαρτίου του 2023, ημέρα Δευτέρα από τις 10:00 έως τις 11:00 πραγματοποιήθηκε εξ αποστάσεως συνδιδασκαλία των μαθητών/τριων των τμημάτων Γ Αισθητικής και Β Υγείας του 1ου ΕΠΑΛ Γρεβενών με καθηγήτρια την κυρία Μουστάκα Ευαγγελία ΠΕ87.03 και τους μαθητές/τριες του τμηματος Γ Αισθητικής του 1ου ΕΠΑΛ Μεσολογγίου με καθηγήτρια την κυρία Πάζιου Γεωργία ΠΕ87.03 Αισθητικής και Κοσμητολογίας. Το θέμα ήταν τα αισθητικά προβλήματα που αντιμετωπίζει το δέρμα στην εφηβεία. Το θέμα παρουσιάστηκε με power point από την καθηγήτρια Πάζιου Γεωργία το οποίο είχε υλοποιηθεί μαζί με τους μαθητές/τριες της στο 1ο ΕΠΑΛ Μεσολογγίου. Τα θέματα επιλέχθησαν από τους μαθητές/τριες και των δύο σχολείων και ήταν η ακμή, η υπερμελάγχρωση, οι ραβδώσεις του δέρματος, η τριχοφυΐα, η υπερτρίχωση και ο δασυτριχισμός. Οι μαθητές/τριες του 1ου ΕΠΑΛ Γρεβενών είχαν προετοιμάσει ερωτήσεις και γενικά απορίες που συζητήθηκαν μεταξύ των δύο σχολείων. Οι μαθητές/τριες των δύο σχολείων παρά την έλλειψη της δια ζώσης συνάντησης ενθουσιάστηκαν και εντάχθηκαν κατευθείαν στο επιστημονικό κλίμα με καταιγισμό ερωτημάτων που απήυθυναν και στους δύο εκπαιδευτικούς αλλά και συζήτησαν μεταξύ τους. Ο χρόνος δεν ήταν επαρκής και δεσμευτήκαμε πως θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε μια ακόμη συνδιδασκαλία έως το τέλος της σχολικής χρονιάς ή στην αρχή της επόμενης και γιατί όχι μια δια ζώσης επίσκεψη.

Δείτε την παρουσίαση

Read 1045 times Last modified on Τετάρτη, 05 Απριλίου 2023 10:38