Παρασκευή, 05 Μαϊος 2023 12:23

Πρόγραμμα EPAS 2022-2023

Την Παρασκευή 28 Απριλίου υποψήφιοι Junior Ambassadors, εθελοντές του Προγράμματος EPAS 2022-2023 και εκπαιδευτικοί επισκεφθήκαμε την Περιφερειακή Ενότητα Γρεβενών στο Διοικητήριο Κώστας Ταλιαδούρης. Εκεί μας υποδέχτηκε ο Αντιπεριφερειάρχης Γρεβενών κύριος Αθανάσιος Φωλίνας, ο οποίος μας μίλησε για τις αρμοδιότητες της Περιφερειακής Ενότητας και το ρόλο της στην απορρόφηση ευρωπαϊκών κονδυλίων. Στη συνέχεια ο μηχανικός κύριος Στέργιος Μπάλλας μας  ανέφερε σημαντικές Ευρωπαϊκές χρηματοδοτούμενες παρεμβάσεις στην περιοχή και εστίασε στο γεγονός ότι μεγάλα ευρωπαϊκά έργα δεν είναι μόνο όσα βλέπουμε (π.χ κτίρια ή δρόμοι) αλλά και όσα δεν γίνονται ορατά όπως για παράδειγμα μέτρα για την προστασία του οικοσυστήματός μας.

Στη συνέχεια μας υποδέχτηκε η διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γρεβενών κυρία Ατματζίδου και με αφορμή την αφίσα μας για το Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων 2023 υπογράμμισε στους μαθητές τη σημασία της καλλιέργειας των δεξιοτήτων στο σχολείο ως εφόδιο για τη μελλοντική εξέλιξή τους. Ανέφερε επίσης ότι τα οφέλη από τη συμμετοχή σε σχολικά και ευρωπαϊκά προγράμματα είναι πολλαπλά με κύριο στόχο την ενασχόληση των μαθητών με αντικείμενα που τους κεντρίζουν το ενδιαφέρον και ενισχύουν την καινοτομία.

δδε

Read 871 times