Τρίτη, 07 Ιουνίου 2016 07:15

Βασικά Θέματα Πληροφορικής

Β΄τάξη ΕΠΑ.Λ (2 ώρες θεωρία + 2 ώρες εργαστήριο)

Σκοπός του μαθήματος είναι να βοηθήσει τους μαθητές να αποκτήσουν γνώσεις, δεξιότητες και στάσεις σε βασικά θέματα που αποτελούν θεμέλια για  την επιστήμη της Πληροφορικής ως προς την σύλληψη, δημιουργία, οργάνωση, διαχείριση και επεξεργασία δεδομένων και πληροφοριών για επίλυση προβλημάτων και λήψη αποφάσεων. Να εξοικειωθούν με τα δομικά στοιχεία των ψηφιακών κυκλωμάτων και πως αυτά συνδυάζονται σε φυσικό επίπεδο, ώστε να αποτελέσουν τη βάση των υπολογιστικών συστημάτων. Επίσης, να αναγνωρίζουν και να παρουσιάζουν τις εφαρμογές της ψηφιακής τεχνολογίας σε διάφορους τομείς και τα σχετικά με αυτήν υπάρχοντα και μελλοντικά επαγγέλματα.

Έτσι, με βάση το προφίλ του αποφοίτου του ΕΠΑΛ, να είναι ικανοί να αξιοποιούν επαρκώς τα διαθέσιμα περιβάλλοντα και εργαλεία και να μπορέσουν να απασχοληθούν  σε ανάλογες θέσεις εργασίας.

Read 3416 times Last modified on Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2016 08:02