Τρίτη, 07 Ιουνίου 2016 08:17

Προγραμματισμός Υπολογιστών

Γ΄ τάξη ΕΠΑ.Λ - Πανελλαδικά εξεταζόμενο (3 ώρες θεωρία + 1 ώρα εργαστήριο )

Σκοπός του μαθήματος είναι να αποκτήσει ο μαθητής ικανότητες μεθοδολογικού χαρακτήρα, να μπορεί να επιλύει απλά προβλήματα και να αναπτύσσει απλές εφαρμογές σε προγραμματιστικό περιβάλλον. Ο μαθητής εξοικειώνεται με την έννοια του αλγορίθμου και των απλών αλγοριθμικών δομών, αποκτά αλγοριθμική σκέψη καθιστώντας τον ικανό να επιλύσει ακόμα και πιο σύνθετα προβλήματα. Η μεταφορά των αλγορίθμων σε πρόγραμμα χρησιμοποιώντας τη γλώσσα προγραμματισμού Python δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσουν οι μαθητές την έννοια του προγραμματισμού και τους καθιστά ικανούς να χειρίζονται απλά προγραμματιστικά περιβάλλοντα.

Η Python είναι μια από τις πέντε δημοφιλέστερες γλώσσες προγραμματισμού στον κόσμο. Παρόλο που χρησιμοποιείται για πραγματικές εφαρμογές ακόμα και στη Google ή τη NASA, θεωρείται μια εξαιρετική γλώσσα για αρχάριους.

Read 3252 times Last modified on Δευτέρα, 04 Σεπτεμβρίου 2017 08:48