Τρίτη, 07 Ιουνίου 2016 08:31

Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών

Γ΄ τάξη ΕΠΑ.Λ (2 ώρες θεωρία + 2 ώρες εργαστήριο)

Σκοπός του μαθήματος είναι οι μαθητές να αναπτύξουν υπολογιστική σκέψη, να αποκτήσουν ικανότητες μεθοδολογικού χαρακτήρα, βασικές γνώσεις στην διαχείριση και ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών, στις τεχνολογίες Διαδικτύου καθώς και ικανότητες στη αξιοποίηση και χρήση σχετικών διαδικτυακών εφαρμογών και εργαλείων λογισμικού.

Για την απόκτηση επικοινωνιακών ικανοτήτων συνεργασίας και έκφρασης ιδεών οι μαθητές θα συνεργαστούν μέσα σε ένα πλαίσιο ομαδοσυνεργατικών δραστηριοτήτων για να εφαρμόσουν τις γνώσεις που έχουν αποκτήσει αξιοποιώντας σύγχρονες μεθοδολογίες, μοντέλα και εργαλεία για την ανάλυση, σχεδίαση, υλοποίηση, συντήρηση, ασφάλεια και αξιολόγηση διάφορων Διαδικτυακών Πληροφοριακών Συστημάτων καθώς και ποικίλων εφαρμογών και διαδικτυακών υπηρεσιών.

Κατά την διάρκεια των δραστηριοτήτων αυτών οι μαθητές θα κληθούν να δώσουν λύσεις σε ανοικτά προβλήματα, να προτείνουν εναλλακτικές μεθοδολογίες και τεχνικές και να παρουσιάσουν τις προτάσεις τους και τις ιδέες τους.

Read 4105 times Last modified on Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2016 07:51